powered by Agones.gr (Στοίχημα)

Πέμπτη 9 Σεπτεμβρίου 2010

Στους "4" οι ΗΠΑ χωρίς να εντυπωσιάσουν

Η Αμερική πήρε το εισιτήριο για την τετράδα επικρατώντας με 89-79 της Ρωσίας. Κορυφαίος για τους νικητές, για ένα ακόμα παιχνίδι,  ο Ντουράντ, ο οποίος πέτυχε 33 πόντους. Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση από τους Ρώσους.

Οι ΗΠΑ έφτασαν σε μία ακόμη νίκη στου Μουντομπάσκετ της Τουρκίας αλλά στο για ακόμη μία φορά κόντρα σε αξιόλογο αντίπαλο, δεν εντυπωσίασαν, όπως είχε συμβεί και με τη Βραζιλία και σαφώς δεν δείχνουν ανίκητοι.

Η Ρωσία ήταν υπέροχη σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να μένει πολύ κοντά στο σκορ. Όμως η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική αφού οι αστέρες του ΝΒΑ έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν.

Οι ΗΠΑ στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Αργεντινή- Λιθουανία, με τους Λατινοαμερικάνους να φαντάζουν τα μεγάλο φαβορί. Πάντως με τέτοιες εμφανίσεις η Αμερική δίνει δικαιώματα στις άλλες ομάδες να ελπίζουν ότι μπορούν να φτάσουν στην κορυφή.